Hanna Maciejewska

Kamień Wandy

W bukowym lesie nad główną szosą między Wiktorem a Zdrojem, mniej więcej powyżej kapliczki „Uzdrowienie Chorych”, przy ścieżce z Andrzejówki do Zimnego Potoku znajduje się charakterystyczna, wystająca z ziemi skała w kształcie kilkumetrowej kolumny. U jej stóp jest Kamień Wandy.
Nazwa owego kamiennego bloku wzięła się od umieszczonego na nim napisu „Wando kocham”. Historia Kamienia sięga lat 30-tych XX w., kiedy uzdrowisko Żegiestów było znane i chętnie odwiedzane przez kuracjuszy.

Wtedy na kurację do Żegiestowa przybyła znana nie tylko z talentu ale też niezwykłej urody aktorka Wanda Siemaszkowa. Trudno zatem się dziwić, że miała wielkie grono wielbicieli. Jeden z nich, młody, początkujący rzeźbiarz jeździł za nią po całym kraju. Przybył też do Żegiestowa pragnąc zwrócić uwagę aktorki na swoją osobę. Jak można przypuszczać Pani Wanda nie była zainteresowana względami nieznanego nikomu artysty.
Wielce zawiedziony rzeźbiarz, spacerując ścieżkami widokowymi po żegiestowskich lasach, znalazł wspomnianą skalę i znajdujący się u jej stóp duży kamień. Chcąc wyrazić swoje uczucia wyrzeźbił napis „Wando kocham”. Niestety nie znamy nazwiska owego rzeźbiarza, ale zapewne nie spodziewał się, że po długich latach jego dzieło wejdzie do historii Żegiestowa.

Legenda głosi, że po wykuciu napisu rzeźbiarz popełnił samobójstwo z powodu wielkiej, nieodwzajemnionej miłości. Ciało złożono ponoć na cmentarzu w Żegiestowie (dzisiejszy cmentarz parafialny), a że samobójcy nie należał się nagrobek więc na miejscu pochówku posadzono czerwony dąb. Niestety, nie dotrwał dzisiejszych czasów. W 2015 r. drzewo zostało wycięte a miejsce pochówku zakochanego nieszczęśnika zapomniane.

Do Kamienia Wandy prowadzi oznakowana ścieżka, łącząca okolice przystanku PKS Żegiestów Wiktor i wąwóz Czarnego Potoku obok willi Malutka.

Długość ścieżki 2,3 km. Czas przejścia ok. 1,5 godz.
Uwaga! Strome podejścia i zejścia (różnica poziomów 165 m).

Zobacz mapę w Google Maps.